Renk Seçin : Siyah Turuncu Mavi Kırmızı Mor Yesil
Korgun Hakkında

Korgun Hakkında

Tarihçe
İlçenin tarihi Çankırı’nın tarihiyle aynı olup, Bizanslılardan 1074’de Emir Karatekin Bey tarafından Türk Toprağı yapıldıktan sonra 1309’a kadar Anadolu Selçuklu Devleti’ne ve daha sonra sırasıyla Çandaroğulları, İsfendiyaroğulları Beyliği’ne ve akabinde de Osmanlı topraklarına katılmıştır.

Korgun 1954 yılında Belediye, 1991 yılında da İlçe merkezi olmuştur. Korgun’a 12 köy bağlıdır. Bunlar: Karatepe (şıhlar) , Dikenli, Kesecik, İkiçam, Gümüşdöven (Apsarı), Karatekin, Buğay, Kayiçivi, Ildızım, Yolkaya (hıcıp), Çukurören, Maruf.
Emir Karatekin Bey’in, fetih için gelen KARGIN Türklerinden olması nedeniyle önceleri Kargın olarak anılan ilçenin ismi daha sonra Korgun’a dönüşmüştür.

korgunhar

Tarihi ve Turistik Yerleri
Apsarı, Sarıgöl, Kurşunlu tarafında Korgun Yaylası ve İkiçam Köyü civarında İkiçam Korusu mesire ve piknik yerleri vardır. Tarihi yerleri olarak, Ildızım ve Gümüşdöven Köyleri civarında Roma mezarlıkları bulunmaktadır.

Ekonomi
İlçe ekonomisi tarım, hayvancılık ve sanayi üçgeni içerisindedir. Tarım ve hayvancılık önemli bir geçim kaynağıdır. En önemli ürün patatestir. Hayvancılıkta ise büyükbaş hayvancılık ön plandadır.

Nüfus
2003 yılı nüfus sayımına göre ilçe merkezi 6100, köyleriyle birlikte 10.000 (on bin) civarındadır. İlçeye 12 köy bağlıdır.

Facebook'ta Biz